Mezitím společnost Qualcomm už několik let vyvíjí displeje typu IMOD, pro které vymyslel obchodní název Mirasol. K mému překvapení jsme o těchto displejích na Cnews ještě nikdy nepsali. Historie této technologie, kterou server Engadget zaznamenává od roku 2008, je poseta nekonečnými odklady a prototypy zařízení, které nakonec nebyly vydány.
Displej je přisvícen a bude tedy čitelný i za tmy, zastínění ale prozrazuje, že jde o reflektivní technologii
To se ale konečně může změnit. Qualcomm přivezl na výstavu SID Display Week 2013 ve Vancouveru prototypy – nebo spíše makety – několika zařízení s displeji Mirasol. Za prvé to byly mobilní telefony s 5,1" obrazovkou, která má rozlišení 2560 × 1440 px. To odpovídá 577 pixelům na palec. Průměrné telefony mají mezi 200 a 300 ppi. Současným rekordmanem je HTC One, jehož 4,7" Full HD displej má 468 ppi.
Obraz je ostrý, má ale nádech do stříbrna a barvy nejsou tak živé, jako jsme zvyklí z dnešních telefonů. Spotřeba obrazovky Mirasol je ale prý šestkrát nižší než v případě LCD nebo OLED. Není to praktičtější než perfektní barevné podání?
Ve variantě s menší úhlopříčkou se Mirasol uplatní třeba v chytrých hodinkách…
…nebo jako sekundární displej na zadní straně většího mobilního telefonu, který vám v rychlosti prozradí aktuální čas, nepřečtené zprávy nebo zmeškané události.
Bohužel je Mirasol stále hudbou spíše vzdálenější budoucnosti. Než Qualcomm nabídne technologii výrobcům k licencování, bude to ještě pár let trvat. Jako první přijdou na trh malé displeje s úhlopříčkou kolem jednoho a půl palce, teprve po nich se dočkáme reflektivních displejů pro chytré telefony a tablety.
Zdroj: Engadget