Router pracuje samozřejmě i jako switch, pro každý ze čtyř kanálů až v rychlosti 1 Gb/s, vstup pochopitelně také 1 Gb/s. Dále podporuje Wi-Fi 802.11a/b/g/n, a vysílá na 2,4GHz pásmu, kde dosahuje maximální propustnosti sítě 300 Mb/s, současně potom můžete zapnout i další WLAN v 5GHz pásmu (450 Mb/s).
Cena | 3199 Kč |
Zapůjčil | Zyxel |
Zyxel NBG5615 | |
---|---|
WiFi router 802.11a/b/g/n | |
Dual-Band (2.4GHz 300Mbps + 5 GHz 450Mbps) | |
2x USB 2.0, 1x WAN, 4x GLAN, WPS, DLNA | |
186 × 120 × 30 mm, hmotnost 308 g |
Router podporuje šifrování WPA2-PSK, firewall, hardwarovou akceleraci NAT, nastavitelné dělení signálu a prioritizaci aplikací i klientů pomocí QoS. Díky USB portům můžete připojit velkokapacitní zařízení jako třeba disk s filmy nebo třeba tiskárnu apod. a sdílet je přes DLNA nebo SMB. Dále podporuje VPN-pass-through, čili určitě najde využití právě ve firmách s intranetem.
V krabici najdete router s připevněnými anténami složenými podél zad a nabíjecí adaptér se dvěma nástavci – na EU zásuvku a na US zásuvku. Dále krátký UTP kabel pro připojení routeru k PC (prvotní instalace na krátkou vzdálenost), CD s návodem a některými soubory (ne)potřebnými k instalaci, anglický Quick Start Guide, záruční kartu (anglicky) a povinný kus papíru s deklarací všemožných norem a certifikací.
Zyxel NBG5615 – balení (kromě dokumentace)
Přístroj je černý, má kompaktní hranatý tvar, tři antény a je relativně lehký (308 g). Perforovaný je zespodu, zleva a zprava. Svrchní strana je lesklá, boky matné. Nahoře najdete kulaté tlačítko pro připojení pomocí WPS (aktivní detekce trvá dvě minuty). Vzadu jsou antény, konektor pro připojení napájení, vypínač routeru a vypínač bezdrátových sítí, tlačítko pro resetování routeru (přístupné pouze špendlíkem), jeden konektor RJ-45 pro vstupní síťový kabel a další čtyři konektory pro výstup. Napravo jsou dva porty USB např. pro připojení DLNA disků nebo tiskáren. Přední strana obsahuje jedenáct zelených kontrolek – stav, internet, LAN 1-4, 2,4GHz WLAN, 5GHz WLAN, WPS a aktivita USB 1-2.
Instalace je vcelku jednoduchá. Můžete použít buď CD nebo stačí papírový obrázkový Quick Start Guide z balení, oboje bohužel anglicky. Ve výsledku vám ovšem jedno i druhé řekne, abyste zapojili adaptér, připojili počítač, připojili internet a případná USB zařízení a poté vás odkáže na (opět anglický) webový setup. CD vlastně nemáte příliš důvody používat, kromě zmíněných pokynů a odkazu (což vše najdete i v QSG) je tam jen instalátor NetUSB Utility, a ten je bohužel ve Windows 8 nefunkční (funkční je nová verze, kterou si můžete stáhnout).
Když do adresního řádku prohlížeče zadáte IP 192.168.1.1 nebo se necháte odkázat autorun prográmkem z CD, dostanete se do jednoduchého průvodce nastavení. Vyberete si jazyk (nejschůdnější pro našince zřejmě angličtina), zadáte heslo k routeru (1234) a můžete pokračovat. V následujících krocích zprovozníte jetnotlivé Wi-Fi sítě, nastavíte jim případné šifrování a také si můžete změnit heslo k routeru. Při dalším vstupu do průvodce se vám už ukáže jen mapa sítě s několika přepínači (firewall atp.) a odkaz do vstupu do pokročilého nastavení. Tam můžete nastavit vše možné, včetně DLNA.
Signál routeru byl dobrý, nicméně propustnost jsem kvůli intenzivnímu rušení 2,4GHz WLAN sitěmi neměřil. Příjemné bylo, že 5GHz Wi-Fi se připojila bez problémů a rušení i mezi asi deseti sítěmi, nicméně 5GHz signál podporují jen určité síťové karty z mého hardwaru například Lenovo ThinkPad X1, Acer Aspire V5 a LG Nexus 4 ano, HP Split x2, Lenovo ThinkPad Flex nebo HTC HD2 ne.
U CZC.cz se prodává Zyxel NBG5615 za 2870 Kč vč. DPH, což už není málo. Osobně bych za tuto cenu už čekal spíše router s podporou Wi-Fi 802.11ac, v případě našeho Zyxelu dostanete „jen“ jeden z nejlepších routerů s Wi-Fi 802.11n s dvěma pásmy a rychlostí 750 Mb/s na trhu. Nechybí podpora VPN pass-through nebo DLNA.